Cyberbezpieczeństwo zgodnie z obowiązującymi przepisami to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4) zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

 

Loader

Najpopularniejsze zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem to:

  • ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania,
  • kradzieże tożsamości,
  • ataki mające na celu wyłudzenie lub zniszczenie danych,
  • blokada dostępu do usług,
  • niechciana poczta (SPAM),
  • socjotechnika,
  • phishing.

 

WAŻNE! Żaden bank czy urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów/interesantów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

Warto zapoznać się z informacjami i poradnikami zamieszczonymi na stronach:

 

Rekomendacje:

  1. Bądź wyczulony na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikuj informacje w kilku źródłach. Upewnij się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wstrzymaj się.
  2. Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła, albo podejrzaną aktywność na koncie. Nie klikaj w nie, jeżeli nie jesteś pewny źródła.
  3. Sprawdź, czy posiadasz kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potrafisz je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.
  4. Uważaj na to, co i komu udostępniasz w Internecie.
  5. Zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i kont w mediach społecznościowych oraz zastosuj się do jego rekomendacji.
  6. Każdą podejrzaną aktywność zgłoś przez formularz na stronie incydent.cert.pl lub mailem na cert@cert.pl. Podejrzane SMS-y prześlij bezpośrednio na numer 799 448 084.
Formularz
kontaktowy
Zgłoś
awarię

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie