Rachunek, który otrzymujesz za ogrzewanie i/lub ciepłą wodę użytkową składa się z kliku kolumn. Wyjaśniamy, co one oznaczają.
Lp. – symbol, który oznacza liczbę pozycji zawartych na fakturze za ciepło.
Gt – symbol grupy taryfowej – jest to symbol „grupy odbiorców”, z którymi rozliczenia są prowadzone na podstawie tych samych cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania.
Podział na grupy odbiorców: A, B, C, D został ustalony według rodzaju oraz własności sieci i urządzeń ciepłowniczych za pomocą, których dostarczane jest ciepło do obiektów odbiorcy. Szczegółowy podział odbiorców na grupy został opisany w części III Taryfy dla ciepła EPEC.
Nazwa – określa za co poniesione są opłaty:
- opłata stała za zamówioną moc cieplną – jest to miesięczna opłata stała pobierana za utrzymanie w gotowości technicznej źródeł wytwarzania ciepła. Oblicza się ją jako iloczyn zamówionej przez Odbiorcę mocy cieplnej [MW] i jednostkowej miesięcznej stawki opłaty stałej za zamówioną moc cieplną wyrażonej w zł/MW.
Zgodnie z § 33 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22.09.2017 w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło opłata stała za zamówioną moc cieplną pobierana jest w 12 miesięcznych ratach, niezależnie od ilości ciepła pobranego przez odbiorcę.
- opłata stała za usługi przesyłowe – jest to miesięczna opłata stała pobierana za utrzymanie w gotowości technicznej sieci i urządzeń ciepłowniczych za pomocą, których przesyłane jest ciepło do obiektu Odbiorcy. Oblicza się ją jako iloczyn zamówionej mocy cieplnej [MW] i jednostkowej miesięcznej stawki opłaty stałej przesyłowej wyrażonej w zł/MW.
Zgodnie z § 33 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22.09.2017 w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło opłata stała za usługi przesyłowe pobierana jest w 12 miesięcznych ratach, niezależnie od ilości ciepła pobranego przez odbiorcę.
- opłata za ciepło – jest to opłata zmienna pobierana za wytworzone i rzeczywiście dostarczone ciepło do obiektu Odbiorcy. Wylicza się ją jako iloczyn wielkości zużycia ciepła w [GJ] ustalonego według wskazań przyrządu pomiarowo-rozliczeniowego oraz ceny jednostkowej ciepła wyrażonej w zł/GJ.
Zgodnie z § 33 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22.09.2017 w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło pobierana jest za każdy miesiąc, w którym nastąpił pobór ciepła przez Odbiorcę.
- opłata zmienna za usługi przesyłowe – jest to opłata zmienna przesyłowa pobierana za przesłanie sieciami cieplnymi ciepła do obiektu Odbiorcy. Wylicza się ją jako iloczyn wielkości zużycia ciepła w [GJ] ustalonego według wskazań przyrządu pomiarowo-rozliczeniowego oraz ceny jednostkowej stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe wyrażonej w zł/GJ.
Zgodnie z § 33 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22.09.2017 w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło pobierana jest za każdy miesiąc, w którym nastąpił pobór ciepła przez Odbiorcę.
- opłata za nośnik ciepła – jest to opłata pobierana za nośnik ciepła, który został dostarczony do napełnienia i uzupełnienia ubytków wody w instalacji odbiorczej w obiekcie Odbiorcy. Wylicza się ją jako iloczyn zużycia nośnika według wskazań wodomierza na uzupełnianiu zładu oraz ceny nośnika ciepła dla danej grupy taryfowej.
Zgodnie z § 33 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22.09.2017 w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło opłata za nośnik ciepła pobierana jest za każdy miesiąc, w którym nastąpił pobór nośnika przez Odbiorcę.
J.M. – to jednostka miary:
[GJ] – jednostka pomiaru ciepłomierza;
[MW] – jednostka wielkości mocy cieplnej.
Ilość
- Wielkość mocy cieplnej [MW] – jest to moc zamówiona przez Odbiorcę w umowie sprzedaży ciepła – występuje w pozycjach: opłata stała za zamówioną moc cieplną, opłata stała za usługę przesyłową.
- Ilość ciepła [GJ] – jest to zużycie ciepła wg wskazań ciepłomierza – występuje w pozycji opłata za ciepło, opłata zmienna za usługi przesyłowe.
Cena
- cena za ciepło (zł/GJ) – cena wyliczona wg wzoru podanego w części IV pkt 4.1 Taryfy dla ciepła EPEC z uwzględnieniem ceny produkcji ciepła w Ciepłowni Dojazdowa EPEC oraz ceny ciepła kupowanego przez EPEC w źródle ciepła Energa Kogeneracja zawartej w Taryfie dla ciepła ENERGA Kogeneracja.
- cena za zamówioną moc cieplną (zł/MW) – wyliczona wg wzoru podanego w części IV pkt 4.1 Taryfy dla ciepła EPEC z uwzględnieniem ceny za zamówioną moc cieplną w źródle wytwarzania ciepła w Ciepłowni Dojazdowa EPEC oraz ceny za zamówioną moc cieplną w źródle ciepła ENERGA Kogeneracja zawartej w Taryfie dla ciepła ENERGA Kogeneracja.
- stawka opłaty zmiennej za usługę przesyłową (zł/GJ) – jest to stawka przyporządkowana do grupy taryfowej Odbiorcy podana w części IV pkt. 4.3 Taryfy dla ciepła EPEC.
- stawka opłaty stałej za usługę przesyłową (zł/MW) – jest to stawka przyporządkowana do grupy taryfowej Odbiorcy podana w Taryfie dla ciepła EPEC część IV pkt. 4.3.
Aktualny cennik znajduje się na stronie “Do pobrania”.
Wartość netto – to iloczyn wartości “Ilość” i “Cena”
Stawka VAT – to 23% stawka VAT ustalona na podstawie Ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług wraz z późniejszymi zmianami.
VAT – wartość podatku wyliczona od wartości netto.
Wartość brutto – suma wartości netto i podatku VAT.