Elbląg: Zmiana ceny za ciepło w wyniku podwyżki dokonanej przez Energę Kogenerację

Od 17 czerwca br. zmienia się cena za ciepło. Zmiana ceny jest wyłącznie wynikiem podniesienia cen za ciepło przez Energę Kogenerację (EKO) o 18,73 proc. Całkowita średnia cena za ciepło dla odbiorcy końcowego wzrośnie o 9,71 proc. Decyzja o podniesieniu cen została podjęta przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Energa Kogeneracja uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen ciepła o ponad 5,48 proc. i wprowadza to w życie. Zmiana ceny dla elblążan będzie jednak niższa – 3,2 proc. Jak to możliwe? Wyjaśniamy w informacji.

ENERGA Kogeneracja jest głównym producentem ciepła w Elblągu. Głównym, lecz niejedynym. Drugim producentem jest EPEC, który oprócz produkcji ciepła, rozprowadza je do budynków na terenie miasta. To ważne dla wyjaśnienia, co dzieje się z cenami ciepła.
Energa Kogeneracja poinformowała, że uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie ceny, jaką EPEC musi jej zapłacić, aby dostarczyć ciepło do odbiorców. Jak wyjaśnia Energa: „Zatwierdzony przez URE wzrost ceny referencyjnej dla węgla wynosi 11,41%, natomiast dla biomasy – 1,47%. W Elektrociepłowni Elbląg, przygotowywanej do zmiany wytwarzania ciepła z paliwa węglowego na gazowe, obecnie ciepło jest już wytwarzane w dużej części z biomasy, lecz także jeszcze przejściowo w jednym kotle węglowym (co jest niezbędne, aby zapewnić ciepło w rozpoczętym sezonie grzewczym). Zatem przez najbliższy rok wzrost ceny wytwarzanego ciepła dla odbiorców Elblągu jest umiarkowany i wynosi 5,48% (czyli mniej niż wynosi ogólny wzrost cen w taryfie dla EKO – 7,65%). Cena ta wynika ze wzrostu kosztów niezależnych od elektrociepłowni, głównie rosnących cen paliw i uprawnień do emisji CO2.”

EPEC zapłaci EKO więcej o 5,8 proc….

Temat cen ciepła jest ogromnie skomplikowany. Dowodem niech będzie fakt, że wzrost cen zakupu ciepła dla EPEC to nie 5,48 proc, ale – 5,8 proc. Różnica ta wynika z ilości zakupionego przez EPEC ciepła. Energa sprzedaje je nie tylko do EPEC, ale też do innych odbiorców, stąd taka rozbieżność między wzrostem ceny, którą zaakceptował URE, a tym, który na rachunku widzi EPEC.

… ale klient EPEC – o 3,2 proc.

Choć cena, jaką musi zapłacić EPEC Enerdze za ciepło wzrosła o 5,8 procent, zmiana cen dla klientów EPEC będzie niższa – wzrost wyniesie ok. 3,2 proc. Jak to się stało? Dzieje się tak dlatego, że nie zmieniła się cena produkcji ciepła w należącej do EPEC ciepłowni przy ul. Dojazdowej i nie wzrosły ceny przesyłu ciepła.

 

Formularz
kontaktowy
Zgłoś
awarię

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie