Miejska sieć ciepłownicza zarządzana przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma prawie 200 km i dostarcza ciepło do 70% budynków mieszkalnych w Elblągu. Za tym, aby się do niej podłączyć, przemawiają aspekty związane m.in. z bezpieczeństwem, wygodą i ekologią. Warto pomyśleć o tym już teraz, aby jesienią cieszyć się ciepłem w mieszkaniu. Tym bardziej że EPEC przesuwa uruchomienie płatności na moc zamówioną do czasu uruchomienia ogrzewania.

Sieć ciepłownicza jest dziś integralną częścią nowoczesnych miast. Pozwala ona na bezpieczne i wygodne ogrzanie domów, mieszkań czy instytucji – pod kontrolą instytucji środowiskowych. Za pomocą sieci dostarczana jest również ciepła woda. Można powiedzieć, że zaspokaja podstawowe potrzeby człowieka, pozwalające na przetrwanie i funkcjonowanie biologiczne. A dodatkowo jest sposobem na polepszenie jakości powietrza i przyczynia się do walki ze smogiem.

Dlaczego warto? Zalety centralnego ogrzewania
Korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej (m.s.c.) to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Użytkowanie nie wymaga od odbiorcy praktycznie żadnego zaangażowania – nie trzeba myśleć o paliwie (np. zakupie węgla czy drewna) ani o “dokładaniu do pieca”. Znikają też zagrożenia związane z zatruciami czy pożarami i nie trzeba kupować czujników wykrywających np. czad.

Elbląska sieć jest stale modernizowana, a dzięki automatyce pogodowej ciepło może być dostępne przez cały rok – w zależności od warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz, oraz od potrzeb mieszkańców. To zapewnia poczucie komfortu, ponieważ nowoczesna, automatyczna regulacja może zapobiec przegrzewaniu lub niedogrzewaniu mieszkań.

Automatyka pogodowa to nie jedyne nowoczesne rozwiązania proponowane przez naszą spółkę – komentuje Andrzej Kuliński, prezes zarządu EPEC. – Naszym klientom oferujemy m.in. zdalne odczyty ciepłomierzy i wodomierzy, które nie wymagają odwiedzania każdego mieszkania. To, w obecnych czasach, jest ważne dla wielu osób.

Komfortowy jest też fakt niezawodności dostaw ciepła – w przypadku awarii sieci zareagują służby EPEC, a mieszkańcy nie muszą na własną rękę organizować naprawy. EPEC pracuje 24 godz. na dobę, co jest dodatkowym atutem tego rozwiązania.

Emisje pod środowiskową kontrolą
Warto też wiedzieć, że ciepło sieciowe jest bardziej ekologiczne niż ciepło wytworzone w punktach indywidualnych. Jego produkcja kontrolowana jest przez instytucje środowiskowe, dzięki czemu ograniczone są szkodliwe emisje. Zmodernizowana sieć pozwala na uniknięcie strat ciepła podczas jego dystrybucji.

Czynników powodujących, że warto dołączyć się sieci miejskiej, jest sporo. Nie warto za to odkładać decyzji na jesień – wówczas może się okazać, że nie będzie szans na przyłączenie do m.s.c. – z uwagi na spiętrzenie prac. Dlatego Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało ofertę, w ramach której można przyłączyć się do EPEC już wiosną, a pierwsze opłaty pojawią się jesienią.

Już teraz zachęcamy do zaplanowania przyłączenia się do sieci EPEC – dodaje Kuliński. – Te prace warto robić w ciepłych miesiącach, ponieważ wiążą się z np. wyłączeniem pieca. Koniec lata oraz jesień to czas, kiedy mamy najwięcej zgłoszeń i często musimy przesuwać terminy przyłączenia na kolejny rok z powodu kumulacji prac. Zachęcam do skorzystania z naszej oferty wiosną, tym bardziej że po wykonaniu przyłącza opłata za moc zamówioną zostanie uruchomiona jesienią – czyli wtedy, gdy włączymy grzejniki, a nie – jak dotąd – od razu po podpisaniu umowy.

Warto pamiętać, że EPEC współpracuje z Bankiem BOŚ, który oferuje preferencyjne pożyczki na podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i członkowie wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni powinni zgłosić propozycję podłączenia do m.s.c. do administratora. Warto też dać znać konsultantom EPEC o chęci podłączenia – pomogą wypracować argumenty i wesprą administrację w podjęciu ekologicznych decyzji.

Nie tylko ogrzewanie
Oferta EPEC to nie tylko dostarczenie ogrzewania i ciepłej wody. Spółka świadczy również usługi instalatorskie i konserwacyjne skierowane zarówno dla zarządców wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, firm, jak i odbiorców indywidualnych.

Sieć ciepłownicza w Elblągu
System ciepłowniczy w Elblągu tworzy kilka elementów: źródło ciepła, sieci ciepłownicze, grupowe węzły cieplne (stacje wymiennikowe), indywidualne węzły cieplne, rozdzielnie cieplne oraz instalacje wewnętrzne w budynkach. Zasilany jest on z dwóch źródeł ciepła: Elektrociepłowni Elbląg oraz Ciepłowni Dojazdowa. Zasilanie miasta w ciepło odbywa się poprzez 2 główne sieci magistralne: północ i wschód.

Sieć ciepłownicza Elbląga to 195,84 km rurociągów. 56% sieci to sieć preizolowana pozwalająca zapobiegać nadmiernym stratom ciepła sieciowego oraz 2024 węzły ciepłownicze ze zdalnym odczytem zużycia. W ostatnich 8 latach EPEC przeznaczył około 108 mln złotych na modernizację sieci i ciepłowni, która spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi środowiskowe.

Jak przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej?
Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży EPEC: tel. 55 61 13 388, uslugi@epec.elblag.pl.

Formularz
kontaktowy
Zgłoś
awarię

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie