W obecnych czasach, kiedy zwiększona uwaga jest skierowana na kontrolowanie wydatków, analiza rachunków za ogrzewanie staje się niezbędna. Z badań przeprowadzonych przez firmę Resideo1 wynika, że Polacy kontrolują zużycie energii cieplnej.

Najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem jest obniżenie temperatury w domu, co wskazało 51% respondentów. Tyle samo osób obniża temperaturę w nocy. Niewiele mniej, bo 48%, reguluje temperaturę w ciągu dnia, a 47% Polaków uszczelnia drzwi i okna.

Chłodniej na zdrowie

Oprócz korzyści finansowych związanych z redukcją miesięcznych opłat, zmiany w nawykach związanych z ogrzewaniem przynoszą także korzyści zdrowotne.

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego optymalna temperatura dla zdrowia wynosi 20°C. Niemniej jednak, badania z 2021 roku wskazują, że aż 60% Polaków utrzymuje temperaturę w swoich domach na poziomie 22°C lub wyższym. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach może prowadzić do zmęczenia, obniżenia koncentracji i zdolności analitycznego myślenia, a także zwiększenia podatności na infekcje z powodu wysuszonych śluzówek.

Jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowie jest temperatura sypialni. Warto dostosować ją do własnego komfortu, zachowując jednocześnie zasadę utrzymania temperatury o 2-3 stopnie niższej niż w ciągu dnia.

Nie tylko ekonomia

Aby skutecznie zmniejszyć rachunki i zwiększyć komfort życia, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej proponuje kilka prostych nawyków. Wśród nich znajdują się kontrolowanie temperatury w mieszkaniu (18-21 stopni), prawidłowe wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiednie rozmieszczenie mebli i sprzętów, aby nie blokować przepływu ciepła.

Dodatkowo istotnymi krokami jest dbanie o jakość grzejników, ich odpowietrzanie i odkamienianie. Warto również rozważyć termomodernizację, taką jak ocieplenie budynku, wymiana okien czy docieplenie dachu, aby zredukować zapotrzebowanie na ciepło.

20 stopni? Twoja choinka lubi to!

Nadchodzące święta to idealny moment na rozpoczęcie zmian w nawykach związanych z ogrzewaniem. EPEC sugeruje, aby już przed świętami dostosować ustawienia grzejników, a aktywności związane z przygotowaniami do świąt, takie jak odkurzanie, gotowanie czy dekorowanie choinki, pozwolą na utrzymanie komfortowej temperatury w domu.

Zmniejszenie temperatury o 1 stopień we wszystkich polskich mieszkaniach, według badaczy z Politechniki Warszawskiej, skutkować będzie redukcją emisji dwutlenku węgla z produkcji ciepła o 5%, co przekłada się na 1 milion ton rocznie. To równoważne ilościowo zasadzeniu aż 15 milionów drzew. Oszczędzanie ciepła staje się więc nie tylko kwestią finansową, ale również istotnym aspektem dbania o środowisko.

 

Źródła:

https://20stopni.pl/

https://zielonagospodarka.pl/polacy-coraz-czesciej-oszczedzaja-energie-jak-przygotowac-sie-na-sezon-grzewczy-w-tym-roku-14341

Formularz
kontaktowy
Zgłoś
awarię

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie