W ramach walki z inflacją rząd wprowadził tzw. pakiet antyinflacyjny. Jednym z jego elementów jest czasowa obniżka podatku VAT na ciepło systemowe z 23% na 8%.

Obniżka stawki VAT obejmie wszystkie dostawy, których przedmiotem są gaz ziemny, energia elektryczna i energia cieplna, niezależnie od statusu odbiorcy (oprócz gospodarstw domowych z obniżki skorzystają także np. przedsiębiorcy).

Niższe stawki VAT dotyczyć będą dostaw w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 r., jednak rząd informuje, że niższy VAT może zostać wydłużony na kolejne kwartały.

Co to oznacza dla klientów EPEC? Za dostawy począwszy do stycznia 2022 r. na fakturach widnieć będzie niższa stawka VAT w wysokości 8%, a nie – jak teraz – 23 – a zatem mniejszą kwotę podatku do opłacenia.

Czy to oznacza niższą fakturę?
Mamy nadzieję, że tak, choć wiele zależy tu od tego, czy ceny nie podniesie nasz główny dostawca ciepła – Energa Kogeneracja – oraz od tego, jak będą kształtowały się ceny uprawnień do emisji CO2, które ostatnio bardzo wpływają na wysokość rachunków. Pracujemy nad tym, by klienci pozytywnie odczuli tę podatkową obniżkę, zaplanowaną przez rząd na 3 miesiące.

Formularz
kontaktowy
Zgłoś
awarię

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie